۸۵/۰۶/۲۴

پاسخ1

 

به نام خالق زیباییها
سلام بر دوست گرامی وتشکر از وبلاگ بسیار عالی و زیبای جنابعالی
جناب آقای حامدآقاجانی بنده چند سوال در مورد پرندگان خانگی مرغ عشق و فنج داشتم که از جنابعالی تقاضامندم در صورت امکان پاسخگویی به این سوالات ما را راهنمایی کنید و به امید خدا مشگل پرندگان من و ابهامات وسوالات ذهن من با راهنماییهای شما رفع شود ان شاءا...
البته قبل از پاسخگویی به سوالات اگر امکانش باشد خودرا برای بینندگان عزیزوبلاگ بیشتر معرفی کنید تا دیگر دوستان از شما و سوابقتون بیشتر آشنا بشند اگر هم امکانش وجود داشته باشد به ما بفرمایید که تا کنون از چه حیواناتی نگهدار ی ومراقبت نموده اید چون جای تقدیروتعجب است که فردی به تنهایی در مورد تمامی جانوران که دنیایی فراتر از ماوراء دارنداطلاعاتی به این خوبی داشته باشد با تشکر سوالاتم را از جنابعالی می پرسم
من حدود 5 ماه است که یک جفت مرغ عشق نگهداری میکنم اما متاسفانه با وجود اینکه بهترین شرایط را برایشان مهیا کرده ام هنوز آماده ی بچه دار شدن نشده اند البته به تازگی ماده مرغ عشق از صبح تا غروب به داخل لانه می ره و داخل لانه و محل چال وتخم گذاری روبا پاهاش تمییز می کنه نره هم هراز گاهی دقایقی به داخل لانه می ره و در بیرون از لانه هم یک پایش را به روی ماده می ذاره و وقتی می خواهد که به طور کامل جفت گیری کند ماده بد جوری می زندش این ایا از علایم آماده شدن آنها برای جفت گیری می باشد یا نه؟ اطلاعاتی را هم که در مورد جفت گیری و تولید مثل مرغ عشقها فرمودید به نظرم خیلی ناقص و کم به نظر می رسد اگر امکانش باشد بیشتر در این مورد توضیح بدید
فنجهایی که 2 ماه از سنشان گذشته باشد وبه اصطلاح بالغ شده باشند چند روز باید در کنار هم باشند تا جفت گیری و تولید متل کنند بر خلاف مرغ عشق که می گند در عرض دو سه ماه یا کمی بیشتر آماده ی جفتگیری می شه شنیدم که یک جفت فنج در عرض 10 روز که در کنار هم باشند جفت گیری و تولید مثل می کنند ایا این درست است یا نه؟جفت فنجهای بالغی را هم که مثلا 3 ماه در کنار هم بودند وتولید مثل نکردند راباید گذاشت همچنان در کنار هم باقی بمانند تا آماده ی جفت گیری شوند یابایستی آنها را از هم جدا کرد وبا فنجهای دیگری آنها را جفت انداخت؟
بهترین شرایط ممکن برای تولید مثل فنجها چه شرایطی می تواند باشد ؟
یکی از دوستان می گفت فنجها تا 14 تخم هم می گذارند البته در محیطی که از نظر تغذیه و آرامش خیلی به فنجها رسیدگی شود؟برای آماده کردن فنجها برای تخم گذاری بدین گونه ای چه شرایطی را باید مهیا کرد؟
برای جفت اندازی سریع و زودهنگام پرنده هایی مثل مرغ عشق و نرگس چه کار باید کرد؟ منظورم این است که برای جفت اندازی باید یک جفت رابه صورت مستقل در کنار هم گذاشت تا آماده ی جفت گیری شوند یا باید مثلا4 نر را در کنار 4 ماده در یک قفس بزرگ در کنار هم انداخت تا پرندگان خود جفت های خود را به اتخاب وعلاقه ی خود انتخاب کنندو بعد از اینکه جفتهای خود را انتخاب کردند آن وقت آن پرندگانی که جفت خود را انتخاب کرده اند را از پرندگانی که هنوز جفتشان را انتخاب نکرده اند به صورت مستقل و در قفسی جدا انداخت؟
خوردن روزنامه و کاغذ و... توسط مرغ عشق برایشان زیان آور است یاخیر؟
گاهی اوقات وقتی چراغ خانه را خاموش می کنیم مرغ عشقها دچار ترس و اظطراب می شوند و از قفس تا صبح آویزان می شوند این کار برایشان ایرادی دارد یا نه؟
مرغ عشقهای من امسال به پرریزی نرفتند حال چرارنگ پرهایشان نسبت به چند ماه پیش تغییر یافته است؟
آیا مرغ عشق و فنج مثل قناری مست می شوند یا نه؟ مست شدن برای این پرندگان چگونه است؟آیا مرغ عشق و ...اگر مست شوند مثل قناری خود به خود تخم میگذارندیا نه؟
مرغ عشق نر من در هر دمایی چه سرد باشد چه گرم پرهایش را به منظور خنک شدن باز می کند این آیا نشانه ی بدی از بیماری یا... است یاتنها برای خنک شدنش این کار را انجام می دهد؟
لطفا کمی هم در مورد پرنده ی نرگس و تولید مثل آن توضیحاتی بدهید
با تشکر بسیار فراوان
متاسفانه مثل اینکه وبلاگتون رو به سایتهای جستجوگر معرفی نکردید تا اگر کسی با وبلاگ شما آشنا نبود و آدرسش را نمی دانست به وسیله ی سایت جستجوگر با وبلاگ خوب و عالی شما اشنا بشه؟چون خود من ماهها دنبال مطالبی در مورد پرندگان خانگی می گشتم و به جز چند مطلب مختصر چیز خاصی رو به وسیله ی سایتهای جستجو گردر مورد پرندگان نیافتم با وبلاگ شما هم به صورت اتفاقی وبا معرفی یکی از دوستان آشنا شدم وگرنه توفیق دوستی با شما بعید به نظر می رسید پس برای اینکه این مشگل برای دیگر عزیزان پیش نیاید و جوینده ی اطلاعات در مورد حیوانات در دهکده ی جهانی سرگردان و بی نتیجه نماند بهتر است برای استفاده ی دیگر دوستان از مطالب سودمند ومفیدتان با معرفی وبلاگتون به سایتهای جستجوگر راهنما و یاور آنها باشید
البته چون تعداد سوالات من زیاد بود اگر امکان جواب دادن یک باره ی این سوالات برایتان سخت و دشوار بود به تعدادی از سوالات جواب بدهید و مابقی سوالات رادر زمان دیگری پاسخ گویید چون می دانم که سر شما خیلی شلوغ است و برایتان پاسخگویی به سوالات و رفع ابهامات تمامی بینندگان وبلاگتون سخت ودشوار.
این هم وبلاگ منه خوشحال می شوم به وبلاگ من که در مورد تلاش برای حفظ جان تمامی حیوانات و معرفی آنهاست سری بزنید و مرا برای بالا بردن سطح کیفی مطالب وبلاگم راهنمایی کنید منتظرتان هستم
خدا حافظ و یاور شما باشد

سلام بر شما خوانندگان گرامي.اين دو پست(همين پست و پست بالا)سوالات دو خواننده است كه يه كم جواب دادنشون دير شد.از همين جا از هر دوشون عذر خواهي مي كنم.

اين پست سوال يكي از خوانندگانه كه خودشو معرفي نكرده ولي وبلاگشو برام گذاشته.كه بعد فهميدم اسمشون آقا قدرته.

سلام آقا قدرت.آقا قدرت در مورد خواسته ي اول شما كه خواسته بوديد خودم را براي بينندگان وبلاگ بيشتر معرفي كنم بايد بگم كه به روي چشم اما اين كار را مي گذارم براي يه وقت ديگه چون ديگه فصل تحصيلات داره شروع مي شه و من هم نمي رسم كه ديگه اين طوري وبلاگ را آپ كنم ولي قولشو ميدم كه حداقل هر 15 روز يك بار ديگه آپ كنم.براي همين اين هم باشه براي يكي از همون 15 روزا .البته مقدار كمي در مورد خودم در وبلاگ توضيح داده ام.

اما در مورد سوال اول شما بايد بگم كه اگه نر مي خواد جفت گيري كنه و ماده نمي گذاره و اونا ميزنه دليلش ممكنه آماده نبودن ماده ي شما باشه يا اينكه نره مشكلي داره كه ماده از اين كار جلوگيري مي كنه( البته اگه نره مي خواسته با گذاشتن پاش روي ماده جفت گيري كنه).

ببينيد اشكال خيلي ها اينه كه خيلي از علائم را نشانه آماده شدن مرغ عشقها براي جفت گيري مي دونندكه واقعاً نيست.مثلاً در موردهمين نوك گرفتن از هم،در مرغ عشقها را كه خيلي از عامه فكر مي كنند اين كار از نشانه هاي آماده شدن اوناست بايد بگم كه حتي دو تا مرغ عشق نر هم اگه زياد پيش هم بمونند اين كارو تكرار ميكنند.

در مورد اطلاعات مرغ عشق در مورد جفت گيري هم در وبلاگم به نظر من نسبت به وبلاگ هاي ديگه اگه نگم خيلي حداقل بايد بگم نسبتاً بهتره چون فقط به غير مطلب خودم من فقط يه مطلب ديگه در مورد مرغ عشق خصوصيات و جفت گيري شون ديدم كه خيلي از وبلاگها دارند ولي تنها يك مطلب و تكراري. اما به نظر من در مورد جفت گيري مرغ عشق من ريز ترين نكته ها را هم براتون گفتم.

در كل اغلب مرغ عشق ها يا خيلي بد جفت مي خورند و تخم مي گذارند و جوجه مي دهند يا اگه هم روي دور بيفتند ديگه راستي راستي ميشن مرغ عشق.

در مورد فنچ ها هم بايد بگم كه بله ممكنه اگه يك جفت فنچ آماده در كنار هم باشند در 10 روز هم جفت گيري و توليد مثل كنند.فنچ هاي بالغي كه 3 ماه هم كنار هم بودند و جفت گيري نكردند را اگه شرايط نگهداريشون خوب بوده ،بهتره كه جدا كنند و با ديگر فنچ ها جفت بزنند و هركدوم كه باز هم كار نداد ديگه از چرخه توليد مثل خارج كنيد.

در مورد بهترين شرايط توليد مثل فنچ ها در پست فنچ كمي گفته شده ولي تقريباً به غير چند تا از فاكتور ها بايد بقيه شرايط تكثير مرغ عشق را هم ذكر كرد.

بله،ممكن است فنچ ماده تا 14 تخم هم بگذارد ولي اين فنچ ها ارزشي ندارند چون اغلب يا تخم ها بي نطفه اند يا اگه هم نطفه داشته باشند ماده ي5-6سانتي نمي تونه روي 14 تا تخم يك سانتي بخوابه و اگه نگم تمومشون شايد اغلب شون لغ بشند و از بين برند و حتي راندمان از فنچي كه 6 تا تخم مي گذاشته و 5 تاش در ميومده پايين تر بياد.

عکس العمل مرغ عشق ها در برابر خاموش کردن چراغ هم شاید عادی باشه چون من در مطالب وبلاگ گفتم اونا باید با غروب خورشید به خواب برند فقط وقتی جوجه دارند می بایست نوردهی را افزایش داد.

در موردپيدا كردن جفت در يك گروه بايد بگم كه اين كار مخصوصاً در مرغ عشق كار بسيار خوبيه و اغلب جفت هايي كه همديگه را انتخاب مي كنند كار مي دند و با هم تفاهم بيشتري دارند.و بايد پس از اين كارهر جفت را در قفسي جدانگهداري كرد.

در مورد خوردن كاغذ و روزنامه براي مرغ عشق بايد بگم كه اگه از اين كار جلوگيري كنيد بهتره ولي مرغ عشق ها خيلي علاقه دارند تا نوك قويشان را به كار بگيرند.

تغيير رنگ پر هاي مرغ عشق هم امر زياد غير معمولي نيست.مرغ عشق هات هم اگه دماشون مطابق فصل پرريزي بوده حتماً به پرريزون رفتند.

مرغ عشق و فنچ هم مثل قناري مست مي شوند ولي اين كار لازم نيست.قناري حيوان ظريفيست كه اين كار را برايش انجام مي دهند.فنچ،ومرغ عشق ماده ي مست هم ممكنه به تنهايي تخم بگذارند.تخم هاي بي نطفه.

پف كردن مرغ عشق ها هم تنها براي تنظيم دماي بدن(گرم ياخنك شدن)انجام نمي شه.اين كار در تمام پرندگان دلايل ريادي دارد.مثلاً تميز كردن پرها،ريختن پوسته ي پرهاو...

البته وبلاگم را به سايت هاي جستجو گر معرفي كرده ام ولي...

ما هم به تمام سوالاتت جواب داديم تا ديگه ابهامي برات باقي نمونه.

يا علي

                         

 

 

 

 

 

نوشته شده توسط حامد-ak در 19:17 |  لینک ثابت   •